Po pierwsze są dwa rodzaje nudy.
Często doświadczamy krótkotrwałego znużenia wynikającego z sytuacji, które są powtarzalne lub monotonne – wyobraź sobie jak przez godzinę tylko i wyłącznie naklejasz znaczki na listy – to nuda chwilowa. Niektórzy jednak nudzą się znacznie częściej. Gdy ma ona stały charakter nie ma się do zrobienia nic, co się lubi – to nuda długotrwała.
Szybciej nudzą się na przykład ci, którzy nie najlepiej rozumieją swoje emocje oraz ci, którzy poddają się nastrojom. Z kolei osoby twórcze i posiadające wiele zainteresowań oraz hobby, mające zdolność zajmowania się czymkolwiek bez względu na okoliczności – nie ulegają łatwo nudzie. Nuda może również wynikać z niezdolności do skoncentrowania się. Może też przynosić pewne korzyści – stwarzać okazję do zastanowienia się np. w co zaangażować się aby nie poddawać się nudzie.
Nudę chwilową może wywoływać przeciągające się spotkanie, rozmowa na imprezie z kimś, kto mówi tylko o sobie, długa podróż samochodem, monotonne zajęcie. Na szczęście na tego rodzaju nudę zazwyczaj istnieje lekarstwo — można znaleźć inne zajęcie, iść spacer, wyjść ze spotkania. Z ciekawostek, rysowanie na kartce podczas długiego wykładu powoduje, że mniej czujemy się znużeni i więcej z niego zapamiętujemy.
Natomiast, nudę długotrwałą, o bardziej stałym charakterze – nauka łączy z ogólnym złym samopoczuciem. Chodzi więc o takie doświadczenie znużenia i niezadowolenia, wynikające z braku aktywności lub braku zainteresowania wykonywaną czynnością. Tego rodzaju nuda jest jak czarna chmura zwisająca nad naszą głową.
Jednak obie nudy mają wspólną cechę, w obu przypadkach “czas się wlecze” – czyli nuda powoduje jego zniekształcenie. Wydaje się nam, że dana czynność lub zdarzenie nie ma końca i moglibyśmy policzyć wszystkie muchy na suficie. Jednak zamiast tego:
-
idź na łyżwy
-
idź na basen
-
zrób sobie orzeźwiającą kąpiel
-
poczytaj książkę
-
odrób lekcje
-
porysuj
-
poucz się
-
umaluj się i porób sobie ładne fotki
-
umów się z koleżanką/ kolegą
-
idź do kina
-
idź na spacer (ze znajomymi lub psem)
-
pograj w jakąś grę z rodziną
-
zrób sobie jakiś dobry/zdrowy deser
-
idź na zakupy
-
pobaw się grafiką na photoscape
-
pogadaj z kimś znajomym, z kim dawno nie było kontaktu
-
posprzątaj pokój
-
pomóż w czymś mamie
-
pośpiewaj karaoke
-
wyczaruj sobie ładny komplet z ładną fryzurą
-
pisz opowiadanie/wiersz
-
pomaluj paznokcie/ model pojazdu :)
-
zrób układ do piosenki…
Jeżeli masz problem z organizacją czasu, a w efekcie nudzisz się – wydrukuj listę, dodaj coś od siebie (co lubisz robić) i miej ją “po ręką” tak aby w chwili totalnego znudzenia mieć rozwiązanie od razu.
Czy wiesz, że…
Zwierzęta nudzą się podobnie jak człowiek, pozwala stwierdzić to jednoznacznie obserwacja ich zachowania. Badania nad zachowaniem zwierząt prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie*. Okazuje się, że zwierzęta zachowują się zaskakująco podobnie do nas samych. Znudzone leżą z otwartymi oczami, nic nie robią, zwykle tylko jedzą więcej, niż przeciętnie. Obserwując norki trzymane w klatkach zauważono też, że chętniej podchodzą one do przedmiotów, na które w normalnych warunkach nie zwracają uwagi, tak jakby instynktownie poszukiwały, czym by się tu zająć. Zdaniem kanadyjskich badaczy nuda, także u ludzi, jest wciąż zjawiskiem słabo poznanym, a dzięki badaniom nad zwierzętami łatwiej przyjdzie odróżnić nam nudę od lenistwa.
* Badania POLS ONE, http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0049180