Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek czegoś zapomnieć? Na przykład mieliście przynieść do szkoły wydmuszki, szyszki, lub ubrać się na galowo i zapomniałeś?
Notatki są po to, by nie zapominać ważnych rzeczy.
Notatka to krótkie hasło przypominające.
Na pewno nie napiszesz „Pamiętaj o tym, żeby w dniu jutrzejszym, czyli we wtorek przyjść do szkoły w mundurku galowym”. Napiszesz: „Wtorek, mundurek galowy”.
-
Notatki są też po to, by pamiętać o tym, co czytasz. Na przykład chcesz się o czymś więcej dowiedzieć. Zapisz sobie to na kartce.
-
Albo przychodzą ci do głowy różne myśli na ten temat. Jeśli ich nie zapiszesz – zapomnisz je.
-
Być może czytasz coś i wydaje się, że wiesz, co będzie dalej. To też możesz zapisać i sprawdzić czy dobrze się domyśliłeś.
Z notatkami jest trochę jak z ubieraniem się. Wpierw trzeba sprawdzić, czy ma się wszystkie części ubrania, a potem założyć je w odpowiedniej kolejności. Nie założysz przecież koszulki na sweter.
Żeby się w notatkach nie pogubić, potrzebujesz wiedzieć jak je zrobić. Dlatego opiszemy kilka prostych metod. Sam się zdziwisz jakie to proste.
Wypróbuj to!
Pamiętaj, że notatka to najważniejsza część informacji podana w skrócie. Użyj jak najmniejszej ilości słów.
Gdy robisz notatki o samochodach nie napiszesz:
-
Źródłem energii w samochodzie może być:
-
paliwo ciekłe, np. benzyna lub olej napędowy;
-
paliwo gazowe w stanie ciekłym, np. LPG lub LNG;
-
paliwo gazowe sprężone, np. CNG.
Lecz: „paliwo: benzyna, olej napędowy, gaz”.
Wypróbuj umiejętność skracania na tych trzech notatkach:
„W roku 1683 polski król Jan III Sobieski wraz ze swą armią zwyciężył w bitwie pod Wiedniem islamskich najeźdźców z Turcji.”
„W dniu jutrzejszym o godzinie 18:30 odbędzie się zebranie rodziców klasy 5a, w sali 204 na drugim piętrze.”
„Maria Skłodowska-Curie ur. 7 listopada 1867 r. zm. 4 lipca 1934 r., dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, jest odkrywcą dwóch nowych pierwiastków: radu i polonu”.
Bogna Białecka, psycholog cdn.