Czy wiesz, jaki jest najciekawszy sposób trenowania swojego mózgu? Zmiana perspektywy.
Wyobrażenie sobie ze szczegółami tego, co do tej pory było abstrakcyjne. Zapraszamy na trening umysłu!
Trudno sobie czasami wyobrazić jak coś jest wielkie. Możemy sobie wyobrazić różnicę wielkości między dwoma przedmiotami, z których jeden jest większy od drugiego dwa, pięć czy dziesięć razy, ale już wyobrażenie sobie różnic wielkości liczonych w milionach, czy miliardach razy przekracza możliwości nie tylko umysłu przeciętnego człowieka, ale ogólnie umysłu ludzkiego, który zupełnie nie jest przygotowany na operowanie ogromnymi liczbami, rozmiarami czy odległościami. Matematycy czy fizycy pracujący z liczbami na co dzień potrafią być może ogarnąć swoimi umysłami niektóre, wielkie liczby, jednak i oni przyznają, że ich możliwości ogarnięcia tych największych liczb są ograniczone.
Wydaje nam się czasem, że potrafimy bez trudu objąć naszym umysłem liczby, z którymi dość często się spotykamy i pojąć co sobą reprezentują. Na przykład
STO…
Pewien instytut naukowy zakupił nowy komputer. Komputer ten jest o wiele szybszy od poprzedniego, z którego korzystali dotychczas. Prędkość działania komputera w tym instytucie jest ważna, bo wykonywane są tam bardzo skomplikowane obliczenia zajmujące nawet komputerowi bardzo dużo czasu, czasami nawet i cały dzień. Nowo zakupiony komputer wykonuje obliczenia sto razy szybciej niż stary komputer.
Jak myślisz? Bez wykonania obliczeń na kalkulatorze – jak długo nowy komputer będzie wykonywał obliczenia, na których wykonanie dotychczasowy, stary komputer potrzebował 24 godzin, czyli całej doby? Spróbuj szybko oszacować, zanim klikniesz na poniższy link i wyświetlisz odpowiedź…
MILION.
Milion, to suma, którą można wygrać w Lotto. Milion, to liczba mieszkańców dużego miasta. Proste, prawda?
Sześćdziesiąt, to liczba sekund w minucie. 3600, to liczba sekund w godzinie.
A ile to będzie czasu: MILION sekund?
Spróbuj nie licząc na kalkulatorze odpowiedzieć bez klikania na poniższą odpowiedź. Jak ci się wydaje? Jeden dzień? Dwa? Tydzień? Miesiąc? Rok?
A MILIARD?
Na Ziemi jest ponad 7 miliardów ludzi. W telewizji politycy często mówią – miliard złotych wydamy na coś, a trzy miliardy na coś innego… A ile to będzie miliard sekund? Miliard sekund, to prawie 32 lata! Czyli gdybyś chciał uzbierać miliard złotych wrzucając do skarbonki jedną złotówkę co sekundę, to musiałbyś wrzucać te złotówki przez prawie 32 lata (a i skarbonka musiałaby być odpowiednio wielka!).
Natomiast gdybyśmy się cofnęli w czasie o miliard minut, to moglibyśmy w starożytnym Rzymie obejrzeć walkę gladiatorów, a miliard godzin temu moglibyśmy spotkać ludzi siedzących przy ognisku w jakiejś jaskini, ale mielibyśmy zapewne duże trudności, by się z nimi dogadać. Miliard dni temu nie spotkalibyśmy żadnego człowieka, bo jeszcze ludzi nie było, miliard miesięcy temu musielibyśmy uważać, by nie zjadł nas jakiś tyranozaurus, a miliard lat temu nie spotkalibyśmy na Ziemi żadnego zwierzęcia, co najwyżej jakieś bakterie w oceanie. I udusilibyśmy się, bo w atmosferze nie byłoby prawie w ogóle tlenu.
Wyobrażanie sobie rzeczy wielkich bez odniesienia ich do czegoś, co możemy łatwo pojąć jest zazwyczaj bardzo trudne, czasami wręcz niemożliwe. Ale gdy porównamy to do rzeczy, które znamy, zrozumienie proporcji staje się trochę łatwiejsze. I często zaskakuje.
Adam Pietrasiewicz
Zobacz też animację w języku angielskim ukazującą proporcje we wszechświecie.
15minut.
Nowy komputer będzie potrzebował 15 minut na wykonanie obliczeń, które sto razy wolniejszy komputer wykonywał w 24 godziny.
A ty sądziłeś, że ile?
Prawidłowa odpowiedź, to 11 i pół dnia – milion sekund to jedenaście i pół dnia. A przecież sekunda, jak się wydaje, to tak niewiele…